V minulých článcích jsme se odkryli tajemství kanabinoidů - HHC, THC-P, HHC-P a mnoha dalších. Stále jsme ale na začátku a dnes se podíváme na mnohokrát opomíjený kanabinoid, který se často zahrnuje do stejné rodiny jako CBD. A není jím nikdo jiný než CBG. Co je to vlastně CBG, proč je označován za “matku” všech ostatních kanabinoidů a proč o něm tolik nemluvíme?
Co je to CBG?
CBG (neboli Kanabigerol) je látka, která se přirozeně vyskytuje v rostlinách konopí a řadí se mezi vůbec první objevené kanabinoidy. Ačkoliv o CBG neslýcháme tak často, vysloužila si označení “mateřský kanabinoid”. Tuto přezdívku získala právem - CBG je takzvaným stavebním kamenem velké skupiny ostatních, více známých organických kanabinoidů. Kyselinová verze CBG-A je právě první sloučenina, která začíná ve vývoji konopí syntetizovat. Enzymy následně přeměňují CBG-A na novou formu, THC-A (kyselina tetrahydrokanabinolová), CBC-A (kyselina kanabichromenová) a na CBD-A (kyselina kanabidiolová). Po procesu dekarboxylace (proces odstranění kyseliny “A”) vznikají nám již dobře známé kanabinoidy - CBD, THC a hvězda dnešního článku, CBG.
Proč o něm tolik nemluvíme?
Jak už jsme výše zmínili, CBG hraje velmi důležitou roli při tvorbě kanabinoidů. Proč o něm ale neslyšíme častěji? Důvodů je hned několik. Hlavním důvodem je především přirozeně nízká koncentrace CBG v konopí, proč po dlouhou dobu unikalo pozornosti vědců a široké veřejnosti.
Čímž se dostáváme k druhému problému. Díky malému množství CBG v konopí musí šlechtitelé náročně experimentovat s křížením odrůd a upravovat celkový proces pěstování, aby ve výsledku docílili vyššího obsahu CBG v konopném extraktu. Celý tento proces má tak na svědomí to, že produkty obsahující CBG jsou dražší než ty, které obsahují pouze CBD.
Kanabinoid budoucnosti
Ačkoliv má CBG na trhu pomalejší rozjezd a stále o něm mnohé nevíme, v současné době se tento trend znatelně mění. Výzkum zabývající se CBG jde rapidně dopředu a na trhu se objevuje více produktů obsahující tento kanabinoid. Svou popularitu si získaly především CBG oleje, ale objevuje se řada dalších produktů jako CBG květy, krystaly a nebo i kosmetika. Konopná komunita mluví o CBG jako o kanabinoidu budoucnosti.
Účinky CBG
CBG není, stejně jako CBD, psychoaktivní kanabinoid. Při užívání CBG tedy nemůžeme očekávat příval euforie a ikonický pocit “high”, jako je tomu například u HHC nebo THC. Ačkoliv je výzkum stále na začátku, už dnes můžeme potvrdit pozitivní účinky CBG na organismus. Pojďme se na ně nyní podívat.
Protizánětlivé účinky
Stejně jako CBD, CBG sklidilo velké úspěchy v oblasti kosmetických produktů zaměřujících se především na léčbu ekzémů a problematické kůže. CBG z dosavadních výsledků a zkušeností vykazuje lepší účinky na zklidnění podrážděné kůže než CBD.
CBG je také skvělým pomocníkem při boji s lupénkou. Lupénka, která je podmíněna genetikou, je zapříčiněna předčasným rohovatěním a zrychleným růstem kožních buněk. CBG zpomaluje jejich tvoření a zároveň zklidňuje podrážděnou pokožku. CBG by tak mohl být skvělou alternativou pro klasické farmaceutika.
Stimulace chuti k jídlu
Když máš hlad, nejsi to ty. A když ho nemáš, tak také ne. Chuť k jídlu je jeden z hlavních indikátorů zdravého člověka. Mít hlad je potřebné a přirozené, pokud následně nedochází k přejídání. Častý důvod obezity je naopak podvyživení a nechutenství. Mezi závažnější situace ale patří nemocní lidé, kteří trpí tím, že díky nechutenství nejsou schopni přijmout dostatek potřebných živin. Tuto situaci můžeme pozorovat často u pacientů trpících onkologickými onemocněními. CBG dokáže zvýšit a stimulovat chuť k jídlu, vrátit ji zpět do rovnováhy a právě i tím podpořit úspěšnou léčbu.
Řídnutí kostí
Další závažnou nemocí, kterou trpí velká část populace je osteoporóza. Tato nemoc, kterou trpí především lidé vyššího věku a ženy po menopauze, má na svědomí úbytek kostní hmoty a poruchu stavby kosti a její následné řídnutí. CBG podporuje zvýšení aktivity určitých složek imunitního systému, které regenerují kostní tkáně. Při jejím obnovení dochází ke zpevnění kostí. Je tak výborným doplňkem stravy pro sportovce a při rehabilitacích po zranění.
Antibakteriální účinky
CBG má pozoruhodné antibakteriální a antimikrobiální účinky. Podle studie z roku 2008 může být potenciální léčbou stafylokokové infekce MRSA, která je v častých případech vysoce odolná proti antibiotikům. Jeho potenciál ale sahá i za léčbu MRSA.
CBG pomáhá i při léčbě zánětu střev a obnovuje ochranu střevních buněk. Pro pacienty trpící častými bolestmi břicha, nevolností a střevními problémy je CBG výbornou přírodní variantou pro léčbu.
Glaukom
Glaukom (neboli zelený zákal) je onemocnění, při kterém postupně dochází k poškození zrakového nervu. Jeho podstatou je zvýšení tlaku tekutiny uvnitř oka (nitrooční tlak). Tento tlak následně utlačuje vlákna zrakového nervu a postupně způsobuje jejich odumírání. Odumírání se projevuje předebším zužováním zorného pole a snížením zrakové ostrosti. Pokud zůstane glaukom neléčený, může dojít až k úplné ztrátě zraku. CBG zlepšuje odtok tekutin z oka a snižuje tak nitrooční tlak. Zlepšuje celkový krevní oběh oka. Díky tomu se do oka dostává větší množství krve bohatší na kyslík. To může být nápomocné při léčbě dalších onemocnění očí.
Další pozitivní účinky
CBG se ukázal také jako vhodný adept na boj proti depresím a úzkostem. CBG blokuje serotoninové receptory a tím pomáhá zmírňovat příznaky depresivních epizod a celkově zklidňuje organismus. Tato vlastnost je také užitečná, pokud trpíte nespavostí.
Shrnutí
CBG je třetím nejaktivnějším kanabinoidem v konopí. Vyskytuje se přirozeně v malém množství a jeho výroba a následné zpracování je tedy znatelně náročnější než je tak u CBD. CBG je perfektní volbou, pokud hledáte úlevu od střevních a kožních nemocí, při regeneraci svalů a kostí, pro kvalitnější spánek a nebo pokud z jakéhokoliv důvodu bojujete s nechutenstvím.
Stejně jako u ostatních kanabinoidů jsou tyto benefity a jejich intenzita značně individuální. Dostupné studie ale potvrzují, že CBG má potenciál v pomoci nejednomu člověku. Jaké další pozitivní účinky má CBG? Na to si budeme muset počkat.